ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Nowa wystawa


INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII


Akademia Rycerska

  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Home Eksponat miesiąca Pokłon Trzech Króli - obraz
Pokłon Trzech Króli - obraz PDF Drukuj
Archiwum - Eksponat miesiąca
poniedziałek, 01 grudnia 2008 00:00
Obraz   Pokłon Trzech Króli
Numer inwentarzowy :  ML/Sz 1882
Wymiary : 12,5  x  10 cm
Materiał : blacha miedziana, farby olejne, folia złota
Czas powstania :  obraz – 3 ćw. XVII w.
Data pozyskania : 2007r.

Pokłon Trzech Króli


Obraz Pokłon Trzech króli powstał w siedemnastym wieku, jako dzieło szkoły flamandzkiej, malarza z kręgu Fransa Franckena II.  
Ukazuje siedzącą na podwyższeniu Marię, z Dzieciątkiem w promienistej glorii nad głową. Za Marią, ukazany w profilu, stojący na tle fragmentu budowli Św. Józef. Przed siedzącym na lewym kolanie Matki Dzieciątkiem klęczy jeden z Królów. Ten siwowłosy starzec podaje złote naczynie, przed stopami Madonny złożył skromną koronę i berło. Jego długi, szamerowany złotem płaszcz z gronostajowym kołnierzem podtrzymuje młody chłopiec. W tle stojący drugi Król, mężczyzna w sile wieku, z turbanem na głowie i naczyniem w prawej ręce. Na końcu trzeci Król, ciemnoskóry, w skromnej koronie na głowie, trzyma w lewej ręce naczynie z mirrą. Scena przedstawiona na złotym tle, z spoglądającymi z góry dwoma aniołkami opierającymi się o chmurę.
Obraz pochodzi prawdopodobnie z domowego ołtarzyka.
Muzeum Miedzi w Legnicy prezentuje w Akademii Rycerskiej wystawę Boże Narodzenie w sztuce, na której po raz pierwszy będzie można ten obraz oglądać, wśród wielu innych dzieł wypożyczonych z muzeów i parafii.

Łucja Wojtasik-Seredyszyn