Dzielni mali żołnierze.

Autor: nieznany
Numer inwentarzowy :  ML/Sz 331
Wymiary : wysokość / z podstawą /- 28 cm, szerokość – 9 cm, głębokość – 6 cm
Materiał, technika : brąz, marmur, odlew
Czas powstania : 30/XXw.
Data pozyskania : 1984r.

Rzeźba  Marszałek Józef Piłsudski

Marszałek Piłsudski został ukazany w postawie stojącej, na wprost, z twarzą skierowaną w prawo. Nogi lekko rozstawione, mocno oparte o podłoże. Lewa ręka oparta o rękojeść szabli, prawa dłoń złożona na lewej. Marszałek ukazany w mundurze, z szarfą orderową i orderami. Na głowie czapka maciejówka. Brak sygnatury. Marmurowy, dwustopniowy cokół.

Całopostaciowe przedstawienie Marszałka Piłsudskiego jest przykładem rzeźby kameralnej. Jej przeznaczeniem było biurko w gabinecie osoby prywatnej lub urzędowej. Jest to prawdopodobnie odlew redukcyjny /pomniejszony/ większej realizacji według modelu polskiego twórcy.

W ubiegłym roku minęła 140 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego, w tym obchodzimy dziewięćdziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, do którego ten Wielki Polak się przyczynił. Prezentowana w Muzeum wystawa czasowa  Marszałkowi w hołdzie  przypomina tę wspaniałą postać.

Łucja Wojtasik-Seredyszyn
Zobacz archiwum: Eksponat miesiąca