KATEDRA ORMIAŃSKA
WE LWOWIE I JEJ TWÓRCY

Home Eksponat miesiąca Plany siedmiu bitew z okresu wojen śląskich:
Plany siedmiu bitew z okresu wojen śląskich: PDF Drukuj
piątek, 01 sierpnia 2008 00:00

Plany siedmiu bitew z okresu wojen śląskich:
pod Sulechowem ( Zillichau), Maxen,
Kamienną Górą (Landshut), Legnicą ( Liegnitz),
Torgau, Dzierżoniowem (Reichenbach), Freiburgiem,
z lat 1759-1762.

Numer inwentarzowy: ML/H/2599
Rytownik: G.F.Waxelberg
Technika: miedzioryt, kolorowany liniowo
Wymiary: 28,5 x 37,5 cm
Czas powstania: XVIII w.
Data pozyskania: 2008 r.

Plany bitew

Zabór Śląska przez Prusy w 1740 r. stał się przyczyną trzech wojen śląskich (1740-1742,1744-1745,1756-1763). Podczas ostatniej z nich, zwanej siedmioletnią, doszło pod Legnicą do starcia wojsk Prus i Austrii. Król pruski Fryderyk II zwany Wielkim, 15 sierpnia 1760 r. pokonał dowodzacego armia austriacką generała Gideona Ernsta Laudona. Zwycięska bitwa wpisana została w historię miasta, stając się z czasem ważnym elementem tradycji tutejszej społeczności.

Tablica pochodzi z atlasu: A.H.Jomini „Traite des grandem operations militaires, et historie critique des campagnes de la revolution” .
Autor atlasu - Antoine Henri de Jomini (1779-1869), baron, teoretyk wojenny. W 1804 r. wstąpił do armii francuskiej, brał udział w wyprawie na Rosję w 1812 r., gdzie organizował logistykę podczas bitew pod Smoleńskiem i nad Berezyną. W 1813 r. przyjął ofertę cara Aleksandra I – od tej pory w armii carskiej. Dzięki jego staraniom powstała Szkoła Wojskowa w St. Petersburgu.
Jest autorem ponad 30. prac o tematyce wojskowej.

Grażyna Humeńczuk