KATEDRA ORMIAŃSKA

numer inwentarzowy: ML/TM - 394
Autor: C. F. Stuckard
Wymiary: 170x115 mm
Czas powstania: ok. 1820 r.
Data pozyskania: 2008r.

Panorama miasta

Grafika przedstawia widok na Miedziankę - miejscowość na Dolnym Śląsku, w której od XIV wieku znajdowała się kopalnia miedzi. Pierwsza wzmianka o robotach górniczych w Miedziance podaje XVII-wieczny kronikarz Naso, zapisując, że rozpoczął je w 1156 r. Wawrzyniec Angelus. Wiadomość tę należy jednak przypisać do legend. Pierwsze wiadomości o robotach górniczych oparte na źródłach pochodzą z lat 1310-1311. W latach dwudziestych XVI wieku w Miedziance istniało ok. 160 szybów i sztolni. Z początkiem XIX wieku gwałtownie spadało wydobycie na skutek wyczerpywania się znanych złóż. Ostatni szyb wydobywczy został zamknięty w 1925 roku.

Autorem miedziorytu jest C.F.Stuckard, litograf, iluminator działający w Świdnicy w latach 1804-1827.

M.M