ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Nowa wystawa


INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII


Akademia Rycerska

  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Home Eksponat miesiąca Naczynie gliniane z pokrywką i naramiennik brązowy.
Naczynie gliniane z pokrywką i naramiennik brązowy. PDF Drukuj
Archiwum - Eksponat miesiąca
piątek, 01 lutego 2008 00:00

Naczynie gliniane z pokrywką i naramiennik brązowy.

numer inwentarzowy: ML/A-3051 a,b (garnek + pokrywka); ML/A-3052 (naramiennik)
czas powstania: ok. 650- 125r. pne
data pozyskania: 1992r.

 

 
 
W zbiorach Działu Archeologii znajduje się naczynie oraz naramiennik odkryte przypadkowo w Starachowicach koło Legnickiego Pola. Znalazca pasąc krowy zauważył w przydrożnym rowie przedmiot metalowy w kolorze zielonym. Odkopał w tym miejscu ziemię i odsłonił garnek ułożony do góry dnem, a na spodzie zgniecioną pokrywkę. Według relacji znalazcy przedmiot brązowy znajdował się na szyjce naczynia. Po dokonaniu penetracji miejsca odkrycia nie stwierdzono śladów kości, skorup ani śladów po jamie grobowej. Prawdopodobnie została zniszczona w trakcie wyjmowania naczynia z ziemi.
Odkryte naczynie pełniło prawdopodobnie pełniło prawdopodobnie funkcję popielnicy. Jest to garnek o jajowatym kształcie i stożkowatej szyjce zwężającej się ku środkowi. Brzusiec przechodzi łagodnie w szyjkę, którą podkreślono żłobkiem. W miejscu przejścia brzuśca w szyjkę umieszczono wałeczkowate uszka. Wymiary: wys. 16,7 cm, średnica wylewu 8,3 cm, średnica dna 6 cm. Pokrywa płaska, wpuszczana do środka naczynia. Wymiary: średnica 9 cm, wys. 2,4. Powierzchnia naczynia gładka, o barwie szarobrązowej, drobne ubytki przy wylewie i dnie naczynia oraz na pokrywie.
Naczynie swoim kształtem nawiązuje do znanych ze Śląska popielnic związanych z kulturą wschodniopomorską z końca okresu halsztackiego i wczesnego okresu lateńskiego.
Przedmiot brązowy, który można uznać za naramiennik wykonany został z pręta brązowego zdobionego po jednej stronie grupami trzech plastycznych półokrągłych żeberek. Pokryty jest szlachetną ciemnozieloną patyną, wymiary: średnica 11 cm, przekrój 05, cm. Podobne przedmioty występują rzadko w materiale zabytkowym. Znane tego typu naramienniki pomiędzy grupami plastycznych żeberek mają umieszczone jeszcze guzki. Występują w skarbach datowanych na V okres epoki brązu.
 
Krystyna Jacyk