ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Nowa wystawa


INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII


Akademia Rycerska

  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Home Eksponat miesiąca Obraz Pokłon pasterzy
Obraz Pokłon pasterzy PDF Drukuj
Archiwum - Eksponat miesiąca
sobota, 01 grudnia 2007 00:00
Obraz Pokłon pasterzy

numer inwentarzowy: ML/Sz 1877
Wymiary: 52,5 x 38 cm
Materiał: blacha miedziana, farby olejne
Twórca: malarz anonimowy z terenów północno-wschodniej Polski
data powstania: XVII/XVIII w.
data pozyskania: 2006r.Dawni twórcy pragnęli aby ich dzieła przetrwały "wiecznie". Zaczęli poszukiwać takich materiałów, które pozwolą zabezpieczyć powstałe dzieła przed niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi, szkodnikami, zmianami przechowywania, niedogodnościami transportu. Jednym z takich eksperymentów było wykorzystanie jako podłoża malarskiego blachy miedzianej.
Pierwsze próby malowania obrazów na miedzi pojawiły się we Włoszech pod koniec XVI wieku. Nowa technologia rozpowszechniła się po całej Europie i w ciągu XVII - XIX wieku powstało bardzo dużo dzieł malarskich na miedzianym podobraziu.
Obraz Pokłon pasterzy powstał na przełomie siedemnastego i osiemnastego wieku, jako dzieło twórcy wywodzącego się z warsztatu malarzy pomorskich. Przedstawia scenę przybycia pasterzy do nowonarodzonego Dzieciątka i złożenia mu pokłonu w asyście aniołów. Matka Boska adoruje Dzieciątko złożone na sianie, a liczne zastępy aniołów muzykują, śpiewają i podtrzymują szarfę z napisem: GLORIA IN EXELSIS DEO. W tle fragment zabudowań i w dali pejzaż z lekko rozświetlonym niebem.
Kompozycja wzorowana jest na pracach Georgio Vasariego spopularyzowanych w siedemnastym wieku przez grafiki Cornelisa Corota.

Muzeum Miedzi w Legnicy, zgodnie ze swoim profilem, stara się pozyskiwać do zbiorów przykłady różnego wykorzystywania miedzi, w tym także jako materiału dla dzieł malarskich.

Łucja Wojtasik-Seredyszyn