Dzielni mali żołnierze.

numer inwentarzowy: ML/TM-27
data powstania: XX wiek
data pozyskania: 1972r.

Jednym z wielu zagrożeń związanym z eksploatacją niżej położonych pokładów urobku, z którymi spotyka się górnik jest zagrożenie wybuchu metanowego. Odkrycie, którego dokonał w 1815 roku angielski uczony Humphry Davy'a pozwoliło na skonstruowanie jednego z ważniejszych wynalazków w górnictwie. Była nim lampa bezpieczeństwa tzw. lampa Davy'ego, ostrzegająca górników przed zagrożeniem metanowym. Zasadniczym elementem budowy lampy, było osłonięcie płomienia cienką metalową siatką o drobnych oczkach, która pochłania ciepło, oraz odgradza płomień od gazu w powietrzu. Badanie metanu w powietrzu kopalnianym za pomocą lampy bezpieczeństwa polegało na tym, że lampę unosiło się najbliżej stropu wyrobiska, gdzie gromadzi się metan. Obecnie produkowane lampy nie są nazywane lampami bezpieczeństwa, tylko lampami wskaźnikowymi i służą do wykrywania nadmiernej ilości zawartości dwutlenku i tlenku węgla w powietrzu kopalnianym. Do badania zawartości metanu używane są metanomierze.

M. M.