KONCERT

Home Eksponat miesiąca Legnica - widok zamku od południowego wschodu
Legnica - widok zamku od południowego wschodu PDF Drukuj
poniedziałek, 01 października 2007 00:00
Legnica - widok zamku od południowego wschodu

autor: Elfriede Springer (1886-1959)
numer inwentarzowy: MLH/ 1900
wymiary: 34,4x27,4 cm
materiał: papier,akwarela
data powstania: przed 1945r.
data pozyskania: 2000r.

Elfride Springer urodziła się 5 kwietnia 1885 roku w Żaganiu. Zmarła 29 listopada 1959 roku w Lipsku. Rysowniczka i ilustratorka, w Legnicy od 1913 do 1946 roku. Pracowała zawodowo jako nauczycielka rysunku w szkole dla dziewcząt. Jej pasją było rysowanie zabytków architektury, temu zajęciu poświęcała swój cały wolny czas. Tematem jej prac były śląskie zamki, pałace, kościoły, ratusze, mury i budowle obronne, mieszczańskie kamienice i chłopskie domy, ulice, place, urokliwe zaułki, malownicze ruiny, stare mosty, fontanny i rzeźby, detale architektoniczne, zabytkowe wnętrza czasem panoramy miast i pejzaże. Prace Springer publikowane były w lokalnej prasie, wydawnictwach książkowych i w postaci kart pocztowych.

W ramach wystawy zaprezentowanych zostanie około 180 rysunków i akwarel, ze zbiorów Liegnitzer Sammlung Wuppertal w Wuppertalu oraz kolekcji prywatnych. Ponadto prasa, klisze chemigraficzne wydawnictwa książkowe i widokówki z rysunkami Springer udostępnione przez legnicki oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu, Muzeum Regionalne w Jaworze. Uzupełnione przez wypożyczenia od osób prywatnych oraz zbiory własne Muzeum Miedzi.

Wystawie towarzyszy katalog wydany dzięki dotacji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Łucja Wojtasik - Seredyszyn