„Rozstrzelane miasta.

BROSZKA JANOSIK PDF Drukuj
sobota, 01 września 2007 00:00
BROSZKA JANOSIK

autor: Henryk Grunwald (1904 - 1958)
numer inwentarzowy: ML/Sz 1469
wymiary: 4,8 x 3cm
materiał: blacha srebrna
data powstania: l. 50. XX w.
data pozyskania: 1998r.

Henryk Grunwald należał do nielicznej grupy złotników okresu międzywojennego. Swoją biżuterię po raz pierwszy przedstawił na wystawie w 1938 roku w Instytucie Propagandy Sztuki. Były to kute w srebrze, miedzi, mosiądzu i białym metalu ozdoby z motywami Fregat, Ryb, Janosika.

Broszka Janosik

Z przedwojennej twórczości biżuteryjnej Henryka Grunwalda nie zachowało się wiele prac. W naszych zbiorach mamy tylko trzy pary haftek do góralskiego stroju ludowego. Motyw Janosika z lat trzydziestych przedstawiał potem w wielu wersjach w swoich broszach i wisiorach. Nawiązując do podań, legend i baśni "wyczarował" w srebrze Kraka zabijającego smoka, Syrenki, Pana Twardowskiego, Bazyliszka, Złotą Kaczkę.

Ponieważ artysta najmocniej zainteresowany był procesem przygotowywania projektów i rozwiązywaniem zagadnień kompozycyjnych, wiele jego projektów wykonywali inni. Najbliższą współpracę nawiązał z grawerem Stefanem Chmielnickim, który stał się ich głównym wykonawcą.

S. Chmielnicki po wojnie realizował wszelkie zamierzenia złotnicze, w tym także wystawiennicze Henryka Grunwalda. Prace te były sygnowane gmerkiem Grunwalda i imiennikiem (S.Ch.) Chmielnickiego. Kolejnym wykonawcą został Wojciech Jurkowski (W.J.). W legnickich zbiorach posiadamy 9 prac wykonanych przez Jurkowskiego i 10 przez Chmielnickiego.

Łucja Wojtasik - Seredyszyn