KATEDRA ORMIAŃSKA

Supermonogram papieża Jana Pawła II

numer inwentarzowy: ML/H/1757
autor: Henryk Kułak
materiał: brąz, srebro, miedź, emalia, naturalne i syntetyczne kamienie szlachetne, kość słoniowa, macica perłowa, heban
technika: odlew, cyzelowanie, patynowanie, złocenie, emaliowanie, inkrustacja, rzeźba
wymiary: 65 x 28 x 4,5 cm
czas powstania: 1997/1998 r.
data pozyskania do zbiorów: 1999 r.

Supermonogram papieża Jana Pawła II

Obiekt jest repliką daru ofiarowanego Janowi Pawłowi II przez władze województwa i miasta podczas wizyty papieża w Legnicy 2 czerwca 1997 roku. Z okazji dziesiątej rocznicy pobytu Ojca Świętego w Legnicy Muzeum Miedzi przygotowało, czynną od 8 czerwca, okolicznościową wystawę, W ramach ekspozycji, obok fotografii, dokumentów oraz innych pamiątek pokazany zostanie po raz pierwszy w naszym muzeum omawiany supermonogram. Dzieło o bogatej treści symbolicznej i heraldycznej jest przykładem zastosowania dawnych i współczesnych technik rzemiosła artystycznego. Kompozycja składa się z czterech powiązanych ze sobą kartuszy przedstawiających herb papieski (w górnej części), monogram Jana Pawła II (centralnie) oraz herby Legnicy i województwa legnickiego (u dołu).