ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Nowa wystawa


INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII


Akademia Rycerska

  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Home Eksponat miesiąca Gliniane figurki odkryte przy ul. N. M. Panny w Legnicy
Gliniane figurki odkryte przy ul. N. M. Panny w Legnicy PDF Drukuj
Archiwum - Eksponat miesiąca
wtorek, 01 maja 2007 00:00
Gliniane figurki odkryte przy ul. N. M. Panny w Legnicy

numery inwentarzowe: ML/A-3242, ML/A-3243
data odkrycia: 1997 rok
data nabycia: 2000 rok
datowanie: XIV/XV wiek

Podczas badań archeologicznych prowadzonych przy ul. Najświętszej Marii Panny odkryto dwie figurki gliniane przedstawiające postacie kobiece. Obie mają utrącone główki i różnią się kolorem oraz strojem.
Figurka zinwentaryzowana pod numerem ML/A-3242, wykonana z kremowo-ceglastej glinki pokrytej jasnobrązową polewą, przedstawia postać w długiej sukni uszytej z klinów ozdobionych rzędami guzków. Talia jej podkreślona jest szerokim pasem zdobionym w podobny sposób. Ramiona okrywa płaszcz (?) z dużym kołnierzem również zdobiony guzami. Ręce postaci złożone są w modlitewnym geście. W dolnej części figurki od wewnątrz znajduje się lejkowaty otwór. Zachowana wysokość: 6cm.

Gliniane figurki
 

Druga figurka (ML/A-3243), pokryta ciemnobrązową polewą, przedstawia kobietę w sukni z licznymi fałdami wyobrażonymi plastycznie w postaci żłobków i żeber. Strój ten zapinany jest z przodu na rząd guzików (?). Pas w talii zdobiony jest guzkami. Ręce złożone podobnie jak u poprzedniej postaci, jednak z czytelnym w tym przypadku kulistym przedmiotem w dłoniach. Zachowana wysokość: 6cm.
Figurki były prawdopodobnie elementem domowych ołtarzyków. Na podstawie wstępnie przeprowadzonej analizy materiału archeologicznego można datować je na XIV/XV wiek.
 
JK