„Rozstrzelane miasta.
Poznań – Budapeszt 1956"

Home Eksponat miesiąca Bon zastępczy o nominale 50 fenigów wydany w 1919 roku przez Magistrat w Legnicy
Bon zastępczy o nominale 50 fenigów wydany w 1919 roku przez Magistrat w Legnicy PDF Drukuj
niedziela, 01 kwietnia 2007 00:00

numer inwentarzowy: ML/H/900
materiał: papier
data powstania: styczeń 1919

W latach 1914 - 1924 na terenie całych Niemiec funkcjonowały w obiegu zastępcze znaki pieniężne w formie bonów i monet. Pieniądz zastępczy jest charakterystycznym zjawiskiem, dla sytuacji, w której występują zakłócenia w obiegu pieniądza państwowego.

W Legnicy, podobnie jak we Wrocławiu i Opolu - w miastach pełniących funkcję siedzib władz rejencji nie wprowadzono w 1914 roku żadnych zastępczych bonów. Brak środków płatniczych w drobnym handlu w mieście był odczuwalny dopiero w trzecim roku wojny. Jeszcze w grudniu 1916 Magistrat podjął decyzję o nie wydawaniu zastępczych bonów płatniczych. Dopiero po interpelacji i zaleceniu Legnickiej Izby Handlowej, mówiącemu o potrzebie wprowadzenia na rynek zastępczych bonów, postanowiono zmienić zdanie. Decyzja Zarządu Miasta i Zgromadzenia Deputowanych Miejskich z 23 marca 1917 roku, przewidywała wprowadzenie do obiegu zastępcze znaki pieniężne na sumę 40 000 marek (25 000 marek w bonach 50-fenigowych i 15 000 marek w cynkowych lub aluminiowych monetach 10-fenigowych). W późniejszym okresie ze względu na wysoki koszt produkcji za zgodą Zgromadzenia Deputowanych Miejskich zrezygnowano od zamierzonego bicia monet. Pierwszą partię papierowych bonów o nominale 50- fenigów, zamówiono w firmie Carla Flemminga A.G z siedzibą w Głogowie i Berlinie. Wprowadzono ją do obiegu 15 maja 1917 roku. Niestety szybkie zużycie tych bonów, a także zatrzymanie ich przez kolekcjonerów spowodowało, że już w grudniu 1917 roku konieczne było wydrukowanie kolejnych 50 000 sztuk nowych bonów 50-fenigowych, z datą ważności, jak w przypadku pierwszej emisji, 1 kwietnia 1919. Tyle tylko, że już ich druk wykonał Geographisches Institut Paul Baron Liegnitz. Prezentowany bon pochodzi z trzeciej emisji wydanej w styczniu 1919 r.

M.M.