WYKŁAD

prof. Rościsława Żerelika
pt. Najazd mongolski na Armenię
w świetle kronik z XIII w.

8 września (piątek) godz. 16.00

Home Eksponat miesiąca Znaczki okolicznościowe
Znaczki okolicznościowe PDF Drukuj
czwartek, 01 lutego 2007 00:00
Znaczki okolicznościowe

numer inwentarzowe: ML/H/2514, 2515
materiał: papier
wymiary: 5,8 x 4,4 cm; 6 x 4 cm
data powstania: 1927 r.
data pozyskania: 2006 r.

Znaczki reklamowały i upamiętniały jedną z największych wystaw ogrodniczo-przemysłowych, które odbyły się w okresie międzywojennym na terenie wschodnich Niemiec. Ekspozycja Niemieckiego Ogrodnictwa i Śląskiego Rzemiosła, zwana "GUGALI", miała miejsce w Legnicy w dniach od 25 czerwca do 2 października 1927 roku. Skrót "GUGALI" utworzono z pierwszych liter pięciu wyrazów niemieckiej nazwy wystawy: DEUTSCHE GARTENBAU- UND SCHLESISCHE GEWERBE-AUSSTELLUNG LIGNIITZ.

Ekspozycja usytuowana była na obszarze miejskiego parku. Z tej okazji park powiększony został o tereny położone na południe od Młynówki, ograniczone przez Młynówkę od wschodu i północy, a od południa przez Doctorgang (obecnie ul. S.Sempołowskiej). W sumie tereny wystawowe objęły 325 000 m2. Prace przygotowawcze rozpoczęto w czerwcu 1926 roku. Na czele komitetu organizacyjnego stanął nadburmistrz Legnicy Hans Arno Charbonnier. Protektorat honorowy objął ówczesny prezydent Rzeszy Paul von Hindenburg. Projekt całości opracował berliński architekt zieleni Gustav Allinger, zaś projekty budowli legniczanin Robert Günther. W wystawie wzięło udział 585 firm, w tym 181 z Legnicy, 248 ze Śląska oraz 156 z innych części Niemiec. W ciągu 100 dni ekspozycję zwiedziło 2 077 200 osób.

Oprac.G.H. na podstawie "Bericht der Ausstellungsleitung über Aufbau, Verlauf und Abbau der Deutschen Gartenbau- und Schlesischen Gewerbe-Ausstellung Liegnitz 1927", Liegnitz, 1927 r.