„Rozstrzelane miasta.

numer inwentarzowe: ML/A/1061
datowanie: 1200 - 1000 p.n.e
data pozyskania: 1979 r.

W zbiorach Działu Archeologii Okręgowego Muzeum Miedzi w Legnicy znajdują się bransolety brązowe wpisane pod numerem inwentarzowym ML-A-1061. Jak wynika z zapisu w księdze inwentarzowej, zostały one znalezione przez pana Brożewicza z Wądroża Wielkiego w odległości 300m od piaskowni i przekazane do Muzeum. Nie ma informacji dotyczącej dokładniejszej lokalizacji miejsca odkrycia. W zbiorach znajdują się cztery bransolety. Trzy z nich zachowane są w całości, jedna przełamana. Są to bransolety otwarte o przekroju płasko-wypukłym, ornamentowane głębokimi pionowymi żłobkami, końce zaś zdobione rzędem poziomych kresek.

Bransolety te mają koniec prosto ścięty, długi, cieniowany i lekko zaokrąglony. Odstępy między końcami są różnej wielkości od 0,3 do 0,9cm. Średnica trzech bransolet wynosi 7cm, a jednej jest nieco mniejsza - 6,5cm, szerokość 1,4cm. Pokryte są szlachetną ciemnozieloną patyną. Podobne formy znamy m.in. ze skarbu z Krzydliny Małej, woj. Dolnośląskie, datowanego około 1200-1000 p.n.e. Tego rodzaju odkrycie określane jest przez archeologów jako "skarb". Za taki uważany jest nie tylko skarb monet, ale również znaleziska ozdób, narzędzi z brązu, broni w większej ilości, złożonych w jednym miejscu.

Krystyna Jacyk