ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Nowa wystawa


INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII


Akademia Rycerska

  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Home Eksponat miesiąca Zespół form odlewniczych odkrytych na cmentarzysku kultury łużyckiej w Legnicy przy ulicy Spokojnej
Zespół form odlewniczych odkrytych na cmentarzysku kultury łużyckiej w Legnicy przy ulicy Spokojnej PDF Drukuj
Archiwum - Eksponat miesiąca
środa, 01 listopada 2006 00:00
Zespół form odlewniczych odkrytych na cmentarzysku kultury łużyckiej w Legnicy przy ulicy Spokojnej


Na terenie budowy oczyszczalni ścieków przy ulicy Spokojnej w Legnicy natrafiono na groby ciałopalne kultury łużyckiej. W trzech grobach (5, 42, 153 - ML/A 1081, ML/A 1118, ML/A 2377) oprócz ceramiki znaleziono formy odlewnicze. Były to dwudzielne formy kamienne do odlewania siekier z tuleją oraz formy gliniane do odlewania sierpów, grotów oszczepu, dłut i brzytew. Szczególnie interesująca okazała się forma gliniana z zewnątrz pokryta ornamentem dołków palcowych, wewnątrz gładka, służąca do odlewu brzytwy z uchwytem zakończonym kółkiem.

 


Zachowane części formy mają długość 11 cm i 12,5 cm oraz szerokość 5,5-6,0 cm. Grubość złożonej formy wynosi 3,4-4,5 cm. W wyposażeniu grobu nr 11 (ML/A 1087) odkryto brzytwę brązową, która idealnie pasuje do kształtu widniejącego w formie odlewniczej odkrytej w grobie nr 5 i prawdopodobnie została w niej wykonana. Tego rodzaju odkrycia należą do wyjątkowych na cmentarzyskach kultury łużyckiej, stąd zasługują na szczególną uwagę.

Groby, w których znaleziono te formy prawdopodobnie należały do odlewów, zajmujących się produkcją wyrobów z brązu. S>tanowisko to datowane jest na IV-V okres epoki brązu (1000-650 r. p.n.e.).


                                                                                                                                        K. Jacyk