Wtorek Muzyczny

"Różnorodność stylistyki
i form muzycznych"

28 marca, godz.17.00

Home Eksponat miesiąca Medal Położenie kamienia węgielnego pod Akademię Rycerską w Legnicy
Medal Położenie kamienia węgielnego pod Akademię Rycerską w Legnicy PDF Drukuj
czwartek, 01 czerwca 2006 00:00

Medal
Położenie kamienia węgielnego pod Akademię Rycerską w Legnicy

autor: projekt Mathias Donner (1704-1756)
nr inwentarzowy: ML/N 500
materiał: srebro
wymiary: Φ 51mm, waga: 52,25g.
czas powstania: 1735r.
data pozyskania: 1968r.

Medal przedstawia:

A: Popiersie cesarza Karola VI (panowanie: 1711-1740) w prawo. W otoku napis : CAROLO.VI. ROM(anorum). IMP(erator).HISP(aniae). HUNG(ariae). BOH(emiae)REGI . Pod popiersiem sygnatura : M.DONNER F.
R: Kobieca postać /Fortuna/ przy postumencie podtrzymuje model Akademii, z drugiej strony Chronos. U góry napis : CRESCUNT NOVA MOENIA MUSIS [rosną nowe mury dla Muz]. Napis na cokole : CAROLO VI/ JOSEPH(o). FUND(atori)/ RESTIT(ori) /AUG(ustae)/ NOBILIUM/ ACADEM(iae). LIG(nicensis)/ IN PERPET(uam)/ ERECT(ae). MEMOR(iam).
Na skraju postumentu powtórzona sygnatura: MD / wiązane /. Pod postumentem, na kartuszu napis: PRIMO . AEDIUM . LAPIDE . POSITO ./ DIE S. JOAN(nis). BAPT(istne). SACRO. / MDCCXXXV

Dzieje Akademii Rycerskiej w Legnicy należy wiązać z ustanowieniem przez księcia legnicko - brzeskiego Jerzego Rudolfa (1595 - 1653) fundacji świętojańskiej (1646) powołanej m.in. do utrzymania szkoły powstałej przy kościele św. Jana. Jego następcy dokonywali kolejnych dotacji na rzecz jej funkcjonowania. Po śmierci Jerzego Wilhelma (1675) wpływy z fundacji zostały przejęte / tak jak całe księstwo / przez Habsburgów. Po konwencji altranstädtskiej (1707) cesarz Józef I przyznał dochody z fundacji protestantom, co pozwoliło utworzyć Akademię Rycerską. Naukę zainaugurowano 11.11.1708r. w starych zabudowaniach szkoły / obecnie znajduje się tam północe skrzydło gmachu / a w roku następnym zaczęto budowę nowych pomieszczeń. Budowę prowadzono etapami. Pierwsza powstała ujeżdżalnia zaprojektowana przez profesora szkoły C.G. Hertla.
Następca Józefa I Karol IV zlecił wykonanie projektu gmachu Akademii architektowi A. E. Martinellemu. Zgodnie z planami miała to być regularna czteroskrzydłowa budowla z wewnętrznym dziedzińcem. Prace budowlane rozpoczęto od skrzydła południowo-zachodniego w lipcu 1728, przenosząc zajęcia dydaktyczne do sukcesywnie oddawanych pomieszczeń. W 1735 roku, w dniu Św. Jana Chrzciciela - 24 czerwca położono kamień węgielny pod nową ujeżdżalnię / skrzydło północne /. Tę część gmachu także ukończono. Zajęcie Śląska w 1741r. przez Prusy przerwało prace budowlane i nie zdołano wyburzyć starej ujeżdżalni, aby na jej miejscu wystawić dalszy ciąg skrzydła zachodniego i uzyskać zamierzony w projekcie regularny plan.
Akademia Rycerska dzieliła dramatyczne dzieje miasta i regionu. Ostatnie wydarzenia są jednak bardzo radosne. Na potrzeby instytucji kulturalnych i oświatowych przeznacza się po remoncie kolejne pomieszczenia. W kwietniu tego roku Muzeum Miedzi w Legnicy uzyskało nowy oddział mieszczący się na pierwszym piętrze głównego skrzydła Akademii od ul Chojnowskiej.

Łucja Wojtasik-Seredyszyn