ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Nowa wystawa


INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII


Akademia Rycerska

  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Home Eksponat miesiąca Pejzaż miejski z mostem
Pejzaż miejski z mostem PDF Drukuj
Archiwum - Eksponat miesiąca
niedziela, 01 stycznia 2006 00:00
Pejzaż miejski z mostem


obraz: sygnowany w lewym dolnym rogu : W. Sewohl
nr inwentarzowy: ML/Sz 1865
data powstania: pocz. XX w.
data pozyskania: 2005r.
materiał, technika: płótno, malarstwo olejne


Pejzaż miejski z mostem jest jednym z dwu obrazów, które pod koniec 2005r. zostały przekazane przez Urząd Skarbowy w Legnicy do zbiorów Muzeum Miedzi. Pochodzą one prawdopodobnie z przedwojennego wyposażenia lub zbiorów nieokreślonej legnickiej instytucji. Po II wojnie trafiły do Urzędu Miejskiego jako wyposażenie Wydziału Finansowego.
Obraz Pejzaż miejski z mostem powstał w berlińskiej pracowni Waldemara Sewohla, niemieckiego malarza ur. 28.06.1887 w Wismarze, zmarłego w 1967 w Berlinie. W. Sewohl studiował w pracowni znanego weducisty Wilhelma Blanka, sam najczęściej malował pejzaże i miejskie widoki. Częste podróże zaowocowały widokami miast, charakterystycznych budowli, placów, ulic i zaułków. Znamy jego obrazy przedstawiające miasta niemieckie, holenderskie, austriackie. Fascynowało go wybrzeże morskie - na rynku antykwarycznym w ostatnich latach pojawiły się trzy obrazy o tej tematyce. W marcu 2005r. na aukcji Domu Aukcyjnego AGRA-ART obraz Gdańsk, ul. Mariacka z 1930 r. został sprzedany za 8.000 zł. Na aukcjach zagranicznych cena wywoławcza prac tego malarza oscyluje wokół ceny 2.000zł.
Nasz obraz ukazuje malowniczy zakątek północnoeuropejskiego miasta, gdzie stary, kamienny, dwuprzęsłowy most nad nieczynnym kanałem czy rzeką służy ludziom do spacerów i transportu towarów / konny wóz /. Miasto ukazane po lewej stronie prezentuje zwartą zabudowę o wąskich fasadach i spadzistych dachach. Obraz malowany impastowo, jasną paletą barw.

Łucja Wojtasik-Seredyszyn