KATEDRA ORMIAŃSKA

czwartek, 01 grudnia 2005 00:00

Mundur górniczy paradny

nr inwentarzowy: ML/TM 351
data powstania: przed 1970r.
data pozyskania: 2000r.
materiał: sukno wełniane

Mundur górniczy wprowadzony został w XVIII wieku w górniczych okręgach na terenie Niemiec. Na ziemiach polskich 25 czerwca 1817 r., car Aleksander wydał szczegółowe przepisy mundurowe, w których przewidziano mundury dla poszczególnych kategorii pracowników górnictwa. Tak oto pojawił się pierwszy polski mundur górniczy. Wzór dzisiejszych mundurów górniczych ustanowiono w 1949 r, nawiązując do mundurów końca XIX wieku. Zachowało się w nim wiele elementów mających kiedyś znaczenie w użytkowym stroju roboczym górnika. Obecnie czako to dawna wysoka sztywna czapka, pióropusz to miotełka z ptasich piór, którą używano do wymiatania gruzu z otworów strzałowych. Pelerynka jest zaś pozostałością pelerynki z kapturem chroniącym przed wodą lejącą się ze stropu a zakładki na piersiach i rękawach służyły do wtykania za nie lontu i krzesiwa.

M.M.