Wtorek Muzyczny

czas powstania: XVIII w.
materiał: olej, płótno
wymiary: 21,3 x 32,3 cm

Obraz nieznanego artysty, pt. Święta Jadwiga myje nogi żebrakom, przechowywany w zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy.
Zabytek prezentowany na wystawie historycznej: "Legnica. In ictu oculi".

Niewielki obrazek stanowi zapewne część większego cyklu ilustracji żywota Księżnej Jadwigi (zm.1243 r.). Powstały w XVIII wieku prawdopodobnie na Śląsku, gdzie od czasów średniowiecza popularne były obrazowe opowieści o życiu kanonizowanej w 1267 r. bawarskiej księżniczki, żony księcia Henryka Brodatego i matki Henryka Pobożnego. Wystawiony obraz przypominać ma jedną z najwybitniejszych postaci w historii Śląska, która część swego życia spędziła właśnie w Legnicy. O jej znaczeniu tak mówił papież Jan Paweł II we Wrocławiu w 1983 r.: Przybyła do nas z obcej ziemi, weszła w piastowską rodzinę i w naszą historię - po to, aby po siedmiu jeszcze wiekach świadczyć o prostych prawdach i podstawowych zasadach, bez których nie ma prawdziwie ludzkiego życia. Bez których nie może żyć i rozwijać się nie tylko człowiek i rodzina - ale także naród! Dzisiaj św. Jadwiga uznana została za symbol i patronkę pojednania i twórczej współpracy między narodami.

Tekst, z: G.Humeńczuk, Katalog wystawy "Legnica. In ictu oculi." [maszynopis], Legnica 1989r.