Otwarcie wystawy

nr inwentarzowy: ML/Sz 1261
materiał, technika: brąz, odlew
pozyskanie: 1996r.

Autor eksponowanej pracy jest rodowitym zakopiańczykiem, dyplom uzyskał w 1991 r., pod kierunkiem prof. Piotra Gawrona w Pracowni Małych Form Rzeźbiarskich w warszawskiej ASP. Najchętniej posługuje sie metodą "wosku traconego" techniką trudną, ale dającą nieograniczone możliwości w zakresie penetracji formalnych.

"Gniazdko" ukazuje niezmierną kreatywność artysty oraz niekonwencjonalne traktowanie motywów ikonograficznych spotykanych w tej dziedzinie twórczości. Rzeźba stanowi także ilustrację biegłości i znakomitej perfekcji warsztatowej twórcy.

Lekkość, wdzięk i poczucie humoru emanujące z oglądanej pracy cechuje cały dotychczasowy dorobek artystyczny Tomasza Rossa.

Rzeźba ta pochodzi z gromadzonej przez Muzeum Miedzi kolekcji brązowej rzeźby kameralnej. Obecnie można ją oglądać na czasowej wystawie Kolory miedzi prezentowanej w muzeum do końca września.

Barbara Sulowska