KONCERT

Karpeta Jazz Brothers

29 czerwca (czwartek)

Lapidarium przy ul. Partyzantów

Home Eksponat miesiąca Moneta Floren (dukat)
Moneta Floren (dukat) PDF Drukuj
niedziela, 01 maja 2005 00:00

Moneta
Floren (dukat)

nr inwentarzowy: ML/N 1477
wymiary: 20 mm
waga: 3,54 g
materiał: złoto
czas powstania: po 1352 do 1364
data pozyskania: 1995r.

Awers

Rewers

Złota moneta bita przez księcia legnickiego Wacława I (1352-1364) była pierwszą złota monetą obiegową na dawnych ziemiach polskich. Kruszec pochodził z kopalni na terenie księstwa legnickiego (Złotoryja, Mikołajowice, Wądroże Wielkie). Stroną organizacyjną przygotowania mennicy w Legnicy zajął się sprowadzony z Włoch mincmistrz Anastazio Ventura, on także jest autorem stempla, którym wybito florena. Legnicka mennica mieściła u wylotu dzisiejszej ulicy Piekarskiej. Po śmierci księcia Wacława w 1364 roku jeszcze przez dwa lata księżna wdowa Anna biła floreny z własnym imieniem i czteropolową tarczą herbowa księstwa legnicko - brzeskiego na awersie.

Moneta przedstawia:
A: Lilia florencka (stąd nazwa floren występująca w całej Europie, w tym na Węgrzech) . W otoku napis : WENCES-L(aus) DVX P(rimus) [Wacław Książę Pierwszy]
R: Postać św. Jana Chrzciciela (patrona archidiecezji), z małym orzełkiem koło głowy (znak mennicy legnickiej). W otoku napis : S(anctus) IOHA-NNES B(aptista) [Święty Jan Chrzciciel]

Złote floreny legnickie należą do bardzo cennych i rzadkich monet średniowiecznych.

Łucja Wojtasik-Seredyszyn