Na legnickim kirkucie

16.06.2019

Na legnickim kirkucie
prowadzący: M. Makuch, K. Kotlińska

Dyrektor Muzeum Miedzi – Marcin Makuch z perspektywy historyka opowie o najważniejszych członkach legnickiego kahału i przytoczy interesujące opowieści związane z pochowanymi tam ludźmi. Poznamy historię bogatych, zamożnych rodów (kupców, handlarzy, rabinów, lekarzy), ale także zwyczajnych ludzi. Dowiecie się także o pierwszych żydowskich cmentarzach i o tym jak ta społeczność była traktowana przez wieki w naszym mieście, jak i również dzięki komu zawdzięczamy powstanie jednego z lepiej zachowanych cmentarzy żydowskich na Śląsku.

Natomiast Katarzyna Kotlińska – historyk sztuki, pracownik Działu Naukowo – Oświatowego, opowie o cmentarzu skupiając się głównie na analizie stylistyczno – formalnej. Dowiemy się co oznaczają słowa: kirkut, macewa, kahał, hewra kadisza. Będziemy mówić o tradycjach, rytuałach pogrzebowych jak i również o tajemniczym domu znajdującym się na terenie nekropolii.
Serdecznie zapraszamy pasjonatów historii miasta. Wstęp bezpłatny. Mężczyzn ze względu na tradycję i szacunek dla zmarłych, prosimy o nakrycie głowy.

/spotkanie przy bramie cmentarza, godz.14:00/