Historia Muzeum Bitwy Legnickiej - film

Muzeum Miedzi w Legnicy z okazji 780. rocznicy Bitwy Legnickiej przygotowało film o historii muzeum, czyli o miejscu, które od średniowiecza do dziś jest ważnym ośrodkiem kultywowania pamięci o historii z 1241 r. i o księciu Henryku II Pobożnym, tragicznej postaci tamtych wydarzeń.

W spacer po naszym oddziale w Legnickim Polu zabierze Państwa Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum Miedzi w Legnicy.
Muzeum Bitwy Legnickiej mieści się w XIV-wiecznym pobenedyktyńskim kościele, który według tradycji wybudowano w miejscu, gdzie św. Jadwiga Śląska odnalazła zwłoki swojego syna Henryka Pobożnego, poległego w bitwie. Po remoncie i przebudowie na przełomie lat 50. i 60. XX w. obiekt utracił charakter sakralny, ale wciąż pełni rolę memorii. Muzeum ulokowano tu w 1961 r., od 1971 r. działa ono jako oddział terenowy Muzeum Miedzi w Legnicy.
Film jest częścią kilkuodcinkowego cyklu, który ukaże się w tym roku w związku z obchodami 780. rocznicy bitwy. Ponadto planowane są uroczystości z okazji wydania banknotu euro upamiętniającego to wydarzenie, a także wystawa plenerowa przy muzeum w Legnickim Polu.

W filmie wykorzystano zbiory:

- Muzeum Miedzi w Legnicy
- Národní Galerie w Pradze