Konstytucja 3 maja

Konstytucja 3 maja 1791 r.. Minigaleria eksponatów prezentujących motywy trzeciomajowe w zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy.

„Trzeci Maj.”

„Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Przy hulance i przy winie
Witaj Maj, piękny Maj,
U Polaków błogi raj
[…]
Wtenczas Polak z łzą na oku,
Smutkiem powlókł blade lice,
Trzeciego Maja co roku,
Wspominał lubą rocznicę – I
 wzdychał; „Boże daj, By
zabłysnął trzeci Maj”

Konstytucja 3 maja 1791 r. bez wątpienia była najbardziej doniosłym dokonaniem stronnictwa reformatorskiego skupionego wokół króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 229 rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki wspomnianej ustawy zasadniczej, Muzeum Miedzi w Legnicy przygotowało minigalerię eksponatów, prezentującą motywy trzeciomajowe w naszych zbiorach.

Nietuzinkowym obiektem jest śpiewnik patriotyczny z 1856 r., w którym odręcznie utrwalono słowa 148 pieśni, często już zapomnianych. W zbiorze tym znajdują się trzy utwory trzeciomajowe. Z kolei z lat 80. XX wieku pochodzą legnickie plakaty dotyczące obchodów rocznicy Konstytucji 3 maja.

001
002
003
004