Obraz legniczanina trafia do naszych zbiorów

Muzeum Miedzi niedawno wygrało aukcję, której przedmiotem był obraz legnickiego artysty Friedricha Augusta Küblera z 1829 r., przedstawiający portret mężczyzny. Obraz trafi do zbiorów Działu Historii.

obraz legnickiego artysty Friedricha Augusta Küblera z 1829 r.  obraz legnickiego artysty Friedricha Augusta Küblera z 1829 r.

Konrad Byś i Dyrektor Marcin Makuch przed domem aukcyjnym w Chemnitz.                        "Portret mężczyzny" obraz legnickiego artysty Friedricha Augusta Küblera z 1829 r.

Friedrich August Kübler niemiecki malarz, specjalizujący się w portretach i scenach historycznych. Urodził się 19 grudnia 1804 r. w Legnicy (Liegnitz), zmarł 16 maja 1844 r. w rodzinnym mieście.
Talent do rysunków przejawiał od dziecka. Dzięki samodzielnej pracy i kopiowaniu obrazów innych artystów uzyskał sporą biegłość w sztuce malarskiej. Cenione były zwłaszcza tworzone przez niego portrety, uznawane za „bardzo dobre podobizny”. August Kübler zgodnie ze zwyczajami epoki wyruszył w podróż artystyczną. W 1830 r. przebywał w Kamiennej Górze (Landeshut) i okolicznych miejscowościach. Wystawiał tam swoje prace olejne i pastele, starając się uzyskać zamówienia na portrety. W tym czasie dla kościoła katolickiego w Kamiennej Górze stworzył, przyjęty „z dużym uznaniem” obraz przedstawiający Chrystusa na Krzyżu. Później Kübler udał się do Pragi oraz do Wiednia. W 1840 r. w Bolesławcu (Bunzlau) namalował wizerunek kapitana Traugotta. Portret ten pokazany został w 1913 r. w Hali Stulecia we Wrocławiu, podczas wystawy historycznej zorganizowanej z okazji setnej rocznicy wojny wyzwoleńczej 1813 roku. W 1844 r. malarz miał zamiar spędzić lato w Karlowych Varach (Karlsbad), gdy zachorował powrócił do rodzinnego domu w Legnicy, gdzie wkrótce zmarł.
O przedwczesnej śmierci niespełna czterdziestoletniego syna poinformował ojciec artysty zamieszczając nekrolog w lokalnej gazecie „Liegnitzer Stadtblatt”.
Liczne obrazy Augusta Küblera, według opinii współczesnych artystów, znajdowały się w publicznych i prywatnych galeriach na terenie Austrii. Prezentowany „Portret mężczyzny” z 1829 r. to pierwsze dzieło tego malarza w zbiorach Muzeum Miedzi    w Legnicy.

Grażyna Humeńczuk