Legnicki cmentarz otwarto 200 lat temu. Wystawa opowiada jego dzieje

W tym roku przypada 200 rocznica otwarcia cmentarza miejskiego – największej legnickiej nekropolii. Otoczony murem teren przy trakcie wrocławskim poświęcono 9 września 1822 r. podczas uroczystości z udziałem przedstawicieli dwóch chrześcijańskich wyznań: katolików i ewangelików.

Z okazji tej rocznicy historycy Muzeum Miedzi w Legnicy: dyrektor Marcin Makuch oraz dr Marek Żak przy wsparciu Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przygotowali plenerową wystawę opowiadającą dzieje legnickich miejsc pochówku.
Na ekspozycji będą prezentowane mapy, panoramy miasta, zdjęcia i dokumenty dotyczące cmentarzy wyznaniowych w początkach XIX w. oraz historii nekropoli przy ul. Wrocławskiej. Po raz pierwszy przedstawiona zostanie unikatowa ikonografia i archiwalia, m.in. kolorowe akwarele inspektora budowlanego H.Wolffa ze wstępnymi projektami kaplicy cmentarnej z 1869 r., fotografie utrzymanego w stylu art deco wnętrza budynku krematorium, a także rysunki zapomnianej artystki Elfriede Springer czy zdjęcia tzw. cmentarza leśnego. Na uwagę zasługuje bogata kolekcja fotografii H.Krafta z lat 20. i 30. XX w., pozyskana ze zbiorów Ratsarchiv Stadtverwaltung Görlitz. Pokazane zostaną także unikatowe archiwalne zdjęcia ze słynnych pogrzebów w powojennej Legnicy, m.in. zamordowanego w 1959 r. taksówkarza oraz Lidii Nowikowej z 1965 r. Obejrzeć będzie można także zdjęcia radzieckiego cmentarza wojennego przed przebudową w latach 70. XX w. oraz kwater cywilnych.
Dzięki pracy badaczy włożonej w przygotowanie ekspozycji legnicki cmentarz ponownie staje się wspólną wszystkim strefą pamięci. Licząca 12 plansz plenerowa ekspozycja powstała z inicjatywy Muzeum Miedzi w Legnicy oraz  Urzędu Miasta w Legnicy przy współpracy z administratorem nekropoli – Legnickim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej. Znajduje się ona przy wejściu głównym na cmentarz w pobliżu kaplicy. Będzie prezentowana do 1 listopada.

Stanowi ona zaledwie wyimek dużego monograficznego opracowania na temat Cmentarza Komunalnego przy ul. Wrocławskiej w Legnicy autorstwa Marcina Makucha i Marka Żaka, które Muzeum Miedzi planuje wydać w najbliższym czasie.