ŻYDOWSKIE RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE Z MIEDZI I JEJ STOPÓW

Na wystawie prezentujemy kultowe rzemiosło żydowskie, wykonane z metali kolorowych. Większość przedmiotów tworzących unikatową ekspozycję, pochodzi z ponad 20 kolekcji muzealnych.

Jerzy Duda-Gracz, to jedna z najbardziej wyrazistych osobowości w polskiej sztuce XX wieku. Malarz, rysownik, scenograf, wykładowca akademicki; urodził się w Częstochowie, ale na stałe związany był z Katowicami.

Wystawa Miedzioryt salonowy  prezentuje prace Eugeniusza Geta –Stankiewicza, jednego z najznakomitszych współczesnych polskich miedziorytników. Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Miedzi w Legnicy we współpracy z artystą, po raz kolejny próbuje zgłębić fenomen jego twórczości.

DAWNE WIEŻE WODNE SZLAKU KOLEJOWEGO BERLIN - KATOWICE

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Dawnej Wieży Gazowni Miejskiej w Legnicy przy ul. Ścinawskiej 1, w dniach 11-19 września można było obejrzeć wystawę fotograficzną Czesława Pietraszki „Woda na wysokości – dawne wieże wodne szlaku kolejowego Berlin – Katowice”. Prezentowana wystawa była również okazją do zapoznania się z historią legnickiej gazowni.

SKARBY ZE ZBIORÓW FUNDACJI XX CZARTORYSKICH W KRAKOWIE

Skarby Czartoryskich
- Kolekcja, której fragment  gościmy w Muzeum Miedzi w Legnicy,  od ponad 100 lat nie opuszczała Krakowa.  Fundacja Czartoryskich bardzo starannie wybierała muzea, którym zbiory będą powierzone. Znalazły się w tej grupie takie placówki jak Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, a także – co zrozumiałe – Muzeum Czartoryskich w Puławach.