BYŁ BAL... MODA NA KARNAWAŁ

Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

7.02.2014 - 26.04.2014

Wystawa  prezentuje bogactwo XIX-wiecznych rycin z propozycjami kostiumów maskaradowych oraz oryginalne stroje i akcesoria balowe.

Bale kostiumowe, które kiedyś były przywilejem arystokracji, w XIX wieku stały się  niezwykle popularne w szerszych kręgach społecznych, co spowodowało wzrost zapotrzebowania na atrakcyjne propozycje przebrań.

Bal kostiumowy, przeważnie organizowany jako ostatnie wydarzenie towarzyskie karnawału, był przedsięwzięciem traktowanym z wielką powagą. Uszycie stosownych kostiumów zajmowało nierzadko wiele tygodni, poprzedzone było wyszukiwaniem odpowiednich wzorów, fasonów i  studiami antykwarycznymi. Komercyjna wypożyczalnia kostiumów stanowiła ostatnią deskę ratunku dla opieszałych lub niezdecydowanych.
Żurnale publikowały liczne ryciny, a nawet całe tematyczne teki graficzne z propozycjami kostiumów, opracowywano także specjalne poradniki i broszury.

Niektóre propozycje stanowiły kontynuację dworskiej maskarady, np. przebrania tureckie, stroje pastoralne, weneckie.

Repertuar kostiumowy rozszerzał się także dzięki wyprawom badawczym, odkryciom archeologicznym i poznawaniu odległych cywilizacji, np. starożytnej Mezopotamii, Indii, Japonii. Kostiumy nierzadko odzwierciedlały fascynację postaciami historycznymi oraz bohaterami utworów literackich i scenicznych.
Zwłaszcza przedstawienia operowe  dostarczały natchnienia, ale również  teatr, a nawet bieżące wydarzenia polityczne, wynalazki i osiągnięcia techniki( kolej, wieża Eiffla).
Bal kostiumowy stał się „totalnym dziełem sztuki”, w którym idealnie współgrały ze sobą kostium, charakter postaci i taniec.

Był bal … moda na karnawał